SISSEJUHATUS
Uurimused on näidanud, et tennis on tervislik ja väheste vigastustega sportmäng, mida noored saavad harrastada. Tennis on eluaegne sport. Tennisemäng tõstab eneseusaldust ja enesest lugupidamist, õpetab distsipliini, enesekindlust ja teistest lugupidamist. Üle kõige on see hea võimalus anda kehale füüsilist koormust ja samas tagada positiivne emotsioon. Tänapäeval mängib tennist rohkem inimesi kui kunagi varem.
Tennist võib mängima õppida meelelahutuseks või tipptasemel võistlemiseks.
Individuaalala nagu tennis õpetab lapsi ennast pingutama, stressiolukorraga toime tulema, pinge all tegutsema ja psüühilist tasakaalu leidma.
Noorte võistlustasemel tennise harrastamine võib esile kutsuda pingesituatsioone nii lapsevanematel kui ka lastel, kui ei osata tähelepanu pöörata olulistele teguritele. Siinkohal võiks esile tuua olulisemad tegurid lapsevanematele, kelle laps osaleb võistlustennises.
Lapsevanem soovib alati aidata oma last uutes situatsioonides, olgu see siis pereringis, koolis, trennis või võistlustel. Suurim eesmärk on, et laps oleks õnnelik, areneks mitmekülgselt ja hakkaks lõpuks mängima tennist heal tasemel. Sellepärast te loetegi neid ridu ja sellepärast te ju tõitegi lapse tennise trenni.
Lapsevanem soovib alati olla oma lapsele parim nõuandja, toetaja, mõistja, jne. Tihti on see üpris keeruline. Kui laps tegeleb võstlustennisega, võib see veel keerulisem olla. Tavaliselt tekib palju küsimusi, millele tuleb vastused leida. Aga kelle poole pöörduda, kellelt nõu küsida?
Ei ole kindlasti üheseid vastuseid ja ainuõigeid reegleid.
Uurimused on näidanud, et valed rõhuasetused mõjuvad tihtipeale pärssivalt lapse võistlustennise arengule. Lapse psüühiline ja emotsionaalne stress võib olla põhjustatud vanemate „liigagarusest“.
Vanemtel on väga tähtis roll lapse tegevuses-arengus, ükskõik millisel tasemel laps mängib.
Siinkohal anname mõned näpunäeited lapsevanematele, et saavutada meeskonnana (laps-lapsevanem-treener) parim tulemus:
VANEMAD JA TENNIS KUI SPORT
· Keskenduge arengule, ÄRGE keskenduge ainult tulemustele.
· Premeerige püüet ja pingutust, ÄRGE premeerige vaid tulemusi.
· Tuletage lapsele meelde, et tennis on vaid sport, millega tegelemine tuleb kasuks kogu eluks. ÄRGE muutke tennist tähtsamaks, kui muu elu, näiteks koolitöö.
· Andke oma lapsele ülesandeid ja kohustusi, mis tõstavad aja jooksul eneseusku ja iseseisvust. ÄRGE muutke lapsi endast sõltuvaks.
· Kindlustage, et võistluskogemus oleks lapsele positiivne. Tähtsustage eetikat, õiget käitumisnormi, isiksuse arengut, vastutust ning positiivset suhtumist teistesse. ÄRGE laske treeningul ja võistlusel muutuda negatiivseks kogemuseks endale ega ka lapsele.
· Mõistke, et lastel ei ole mitte ainult õigus osaleda, vaid ka õigus mitte osaleda.
· Andke oma lapsele teada, et te hoolite ja olete toeks, kui vaja. ÄRGE sekkuge liialt asjasse.
· Olge valmis kuulama ja õppima.
VANEMAD NING NENDE TÜTRED JA POJAD
· Olge valmis oma last emotsionaalselt aitama ja toetama, eriti, kui teie lastel on rasked ajad.
ÄRGE karistage ega vähendage armastust lapse vastu selle lootusega, et siis ta püüab rohkem või võistleb paremini.
· ÄRGE kritiseerige oma lapse tulemusi. Aidake tõsta ta enesehinnangut pärast kaotust.
· Väljendage end täpselt – minu laps mängib täna, ma olen väljaku kõrval ja toetan last, kui ta seda soovib. ÄRGE öelge, et “me mängime täna” nagu ka teie läheksite väljakule.
· Korrake ütlemist: “Võidad või kaotad, Sa oled mulle alati kallis.” ÄRGE kohelge oma last teistmoodi, kui ta kaotab.
· Kui lapsel läheb mängus halvasti, ÄRGE minge ära. Näidake, et ka negatiivses situatsioonis te hindate tema pingutust.
· Küsige küsimusi nagu: “Kuidas läks?”,”Kas sulle meeldis?” Näidake, et te hoolite oma lapsest ning tema areng on tähtsam kui tulemus. ÄRGE küsige kohe: “Kas sa võitsid?”, kui laps tuleb mängult tagasi.
· Saage aru, et tennisemängijatel on peale kaotust vaja aega üksi olemiseks. Tavaliselt on ainuüksi toetavast sõnast kasu, kui nad väljakult lahkuvad. ÄRGE sundige oma last rääkima koheselt pärast kaotatud mängu.
· Hoiduge ületreenimisest – laps alles kasvab.
· Olge toetav (rahaliselt ja ka muidu) ning rõõmus, et teie laps tegeleb tennisega. ÄRGE tekitage temas tunnet, et ta on teile võlgu selle raha ja aja, mida olete panustanud.
· Julgustage oma last olema iseseisev ja mõtlema-otsustama iseseisvalt. ÄRGE õpetage oma last väljaku äärest.
· Kui teie laps kaotab, siis tuletage talle meelde, et see on vaid mäng ning elu läheb edasi. ÄRGE kunagi tehke oma lapsele liiga, ei füüsiliselt ega ka sõnadega.
· Püüdke olla aus ja järjepidev rääkides oma lapsega tennisest. HOIDUGE valetamisest.
· Julgustage oma last võtma vastutust edu või ebaedu eest ning vastu astuma reaalsusele (näiteks: teil mõlemal olid samad tingimused). Põhieesmärk on, et lapsed annaksid endast parima, siis on nad alati “tõelised võitjad”. ÄRGE vabandage oma last välja (näiteks: väljak oli liiga aeglane, vastasel oli õnne või süüdistades kohtunikku jne.)
· Näidake välja huvi oma lapse tennise vastu aeg-ajalt. ÄRGE käige vaatamas iga mängu või trenni.
· Treeneri töö on otsustada, kui palju peab laps treenima. ÄRGE sundige oma last rohkem mängima. Pidage meeles, et treenimisel on kvaliteet tähtsam kui kvantiteet.
· Leppige riskidega ning pange tähele võimalikke stressi tunnusmärke (unetus, kritiseerimine, valetamine jne). Pange tähele oma lapse ebakindlust ja kartust, mis tuleneb tema osalemisest võistlusspordis.
· Ainuke ootus, mis teil peaks olema, on, et tennise mängimine aitab teie last saada paremaks inimeseks ja sportlaseks. Kõik ülejäänud on boonus. ÄRGE arvake, et teie lapsest saab kohe edukas ja professionaalne tennisemängija.
· Julgustage oma last tegelema ka teiste spordialadega. ÄRGE sundige last keskenduma ainult tennisele.
· Võrrelge oma lapse arengut tema enda oskustega. ÄRGE võrrelge tema oskusi teiste laste omadega.
· Veenduge selles, et teie laps hindab õiget sportlikku käitumist ja eetikat. ÄRGE jätke tähele panemata oma lapse halba käitumist (valetamine, vandumine, teiste halvasti kohtlemine jne.).
· Austage oma last selle eest, kes ta on inimesena, mitte tennisemängijana. ÄRGE tehke erilisi privileege või auhindu, kui ta võidab tennises.
·Tegelege koos lapsega mitmekülgsete tegevustega ja puhake tennisest.
· Suhtuge vigastustesse tõsiselt ja kahtlusel korral pöörduge arsti poole. ÄRGE ignoreerige valusid, kunagi ärge sundige last mängima vigastusega.
· Andke lapsele teada, et te olete vajadusel valmis last viima-tooma trenni või võistlusele. ÄRGE viige või saatke last kõigile võislustele.
· Teie lapse heaolu on kõige tähtsam. ÄRGE laske tennisel tõusta tähtsamaks kui laps ise.
VANEMAD ISE
· Püüdke olla positiivne, kindel, rahulik ja lõdvestunud mängude ajal. ÄRGE näidake välja negatiivseid emotsioone (näiteks närvilisust), kui teie laps teeb lihtsa vea.
· Hoidke oma naljasoont ning püüdke hoida lõbusat meeleolu. ÄRGE reageerige negatiivselt või kritiseerige üleliia. Teadke, et on vaja emotsionaalset kontrolli, et olla toetav lapsevanem tennisemängijale.
· Piirduge lapsevanema rolliga. ÄRGE püüdke olla treener (näiteks ärge sekkuge liialt strateegiasse ja tehnikasse).
· Elage tennise kõrvalt ka oma elu. ÄRGE unustage, et teil on ka isiklikud vajadused. HOIDUGE viimast oma unistusi teoks läbi oma lapse tennisemängu.
· Austage oma lapse vastaseid. ÄRGE kritiseerige või ignoreerige oma lapse vastaseid.
VANEMAD, NENDE LASTE TREENERID JA TEISED
· Austage oma lapse treeneri oskusi. ÄRGE kritiseerige oma lapse treenimise meetodeid.
· Pange paika kindlad piirid ning püüdke kohtuda lapse treeneriga regulaarselt, et küsida lapse arengu kohta, arutada ühiseid eesmärke ning lapse emotsionaalset arengut. ÄRGE vältige kohtumist lapse treeneriga.
· Kui kaalute treeneri vahetamist, kindlustage, et eelmise treeneri ja lapse vaheline suhe on eetiliselt lõpetatud.
· Saage aru, et teie lapse treener on kvalifitseeritud professionaal, kes on pädev õpetama lapsele tennisemängu, samas võib ta nõu anda ka muudes teemades. ÄRGE mõelge treenerist kui lihtsalt “pallide ettelööjast”, kellel on vaid professionaalsed eesmärgid.
· Mõistke, et ka lapse vastane oskab mängida. Püüdke sõlmida häid sidemeid lapse vastase vanematega. ÄRGE looge halbu suhteid teiste vanematega.
· Püüdke hoida tennist ja teiste pereliikmete harrastusi tasakaalus. ÄRGE unustage teisi perekonnaliikmeid.
Lapsevanem tennisekoolis:
• võib jälgida treeningtundi, soovituslik eelnev kokkulepe treeneriga
• ei sekku treeningtundi
• esindab oma last ja tennisekooli tennisevõistlustel, ei sekku mängu, vaid pöördub vaidluste lahendamiseks peakohtuniku poole
Veel lapsevanemale:
• tennisereketi saab esialgu kohapealt
• tennisehalli töögraafik on täpne – palun tooge lapsed trenni õigeaegselt
• tennisehalli väljakutel on rangelt keelatud tarbida närimiskummi,
suupisteid ja värvilisi jooke (v.a. vesi ja spordijoogid) ning käia välisjalanõudes
• treeneritega saab suhelda väljaspool treeningtundi ja –väljakut, kohapeal või e-posti teel